Blog
22
06
2016

Pitný režim

Venujte chvíľku času na prečítanie a odvďačte sa svojmu telu 🙂
Čo ovplyvňuje najviac fyzický výkon a psychické zdravie človeka?

Odpoveď nájdete v názve článku. Telo je cca zo 60% tvorené vodou a túto tekutinu musíme v organizme udržať aby v ňom fungovalo všetko ako má počnúc bunkami, telesnými orgánmi a končiac mozgovou aktivitou. Celý obehový systém počítajúc aj krv a obsah každej jednej bunky sú z väčšej časti tvorené vodou. Aby v tele mohla fungovať premena živín prijatých z potravy na energiu, aby mohli byť odvádzané odpadové látky z tela von, aby fungovala regulácia telesnej teploty a prenos živín a kyslíka po tele, je potrebné zásoby vody pravidelne dopĺňať. Dodávanie dostatočného množstva vody Vášmu organizmu má pozitívny efekt aj z dlhodobého hľadiska. Znižuje sa výskyt obezity (najmä u detí) a pomáha starším ľuďom udržať si zdravie v optimálnej línii až do vysokého veku. Zhrnuté a podčiarknuté to najdôležitejšie: z pohľadu zachovania všetkých vitálnych funkcií Vášho organizmu reprezentuje pitný režim variantu, ktorou zabezpečujeme vyváženosť medzi príjmom a výdajom vody v organizme. V ľudskom organizme zastupuje voda radu funkcií, bez ktorých by mechanizmus stroja, ktorým je naše telo nemohol fungovať.
Čo voda a fyzická športová aktivita?
Trénujúci jedinec logicky potrebuje viac vody ako človek, ktorý skoro ani nepohne prstom. Kto trpí dehydratáciou, môže predčasne pocítiť únávu(už na začiatku športového výkonu) môže mať problém so sústredním a dokonca môže prijať aj viac potravy (zamieňa smäd za hlad, hlad je prezlečený smäd). Negatívne efekty dehydratácie na športový výkon sú zjavné a niekedy môžu dokonca ohroziť život. Najčastejšími príznakmi sú bolesti hlavy, strata chuti do jedla, vyschnutá pokožka, neznášanlivosť tepla, závrate, sucho v ústach a tiež vnútorný pocit tepla. Najlepším merítkom dehydratácie je moč. Môže byť sfarbený až do tmavých odtieňov a môže silno zapáchať. Všímať si odtiene vlastného moču je asi najjednoduchší spôsob, ako odhadnúť hydratáciu organizmu. Pokiaľ ste dehydrovaný extrémne, môžete pociťovať tiež svalové kŕče a ťažkopádnosť. Okrem optimálneho výkonu počas fyzickej aktivity zaručuje voda aj prevenciu pred prehriatím organizmu. Môžeme si to laicky preniesť významom na Vaše auto. Predstavte si, že by ste vyrazili na dlhú cestu autom v ktorom by nádržka chladiča bola prázdna. Dorazili by ste do cieľa? Zrejme nie!!! K prehriatiu organizmu môže dôjsť aj vtedy, pokiaľ ste zvolili nesprávne oblečenie počas fyzického výkonu (správne oblečenie by malo odvádzať pot z tela a byť vzdušné).

Načasovanie pitného režimu v súvislosti so športovou aktivitou
Pred športovou aktivitou
Pitný režim začína už pred výkonom. Najlepší je pravý čaj, voda s citrónovou alebo pomarančovou šťavou. Polhodinu pred výkonom by ste priebežne mali vypiť asi 0,4-0,5 litra tekutín.
Počas športovej aktivity:
Počas výkonu by sme mali priebežne piť v malých dúškoch aj keď nepociťujeme pocit smädu. Nápoj by mal byť s obsahom minerálov a sacharidov( obsah sacharidov v nápoji záleží od typu a cieľu tréningu). Nápoj nesmie byť príliš sladký, slaný ani bublinkový, aby nenastali žalúdočné problémy.
Po športovej aktivite:
Po výkone je potrebné vypiť väčšie množstvo tekutín( 4dcl okamžite po výkone, nasledujúcu hodinu prijať cca 1l a v priebehu nasledujúcich 4 hodín prijať ďalší 1l vody, samozrejme v závislosti od hodinu kedy športovú aktivitu vykonávate a v akej intenzite). Tieto tekutiny po tréningu už nemusia obsahovať sacharidy, postačujú minerály. Na trhu je veľké množstvo pozáťažových nápojov, ktoré pomôžu v procese regenerácie Vášho organizmu.
Zhrnutie pitného režime jasne hovorí, že v priebehu dňa je potrebné dostatočne piť v rozsahu 2-5 litrov tekutín. Vhodné sú ovocné alebo bylinkové čaje, neperlivé alebo minerálne vody, nedoslaďované ovocné alebo zeleninové šťavy. Počas jedla nepijeme viac ako 0,2 l vody alebo tekutí, inak dochádza k zriedeniu tráviacej šťavy v žalúdku. Neodporúča sa tiež piť veľké množstvo tekutín naraz. Dôležitým faktom pitného režimu je obmedziť sladené nápoje a marketingové energetické nápoje aj napriek označeniu ,,light´´. Nezabúdajte, že zodpovedný prístup k Vášmu telu sa Vám skôr či neskôr vráti v pozitívnom zmysle 🙂
Pekný deň prajeme 🙂

author: fittcoutur

Comment
0

Leave a reply