Blog
22
06
2016

Prečo ísť sám proti sebe ?

Naše obličky vykonávajú v našom tele veľmi dôležitú prácu. Tento životne dôležitý párový orgán filtruje krv od všetkých škodlivín, podporuje produkciu hormónov, absorpciu minerálov, odstraňuje prebytočnú vodu z tela a neutralizuje kyseliny
Ochorenia obličiek sú často označované ako „tiché choroby“, nakoľko i poškodené obličky môžu pracovať dlhý čas bez toho, aby ste si všimli výrazné problémy. Je preto nesmierne dôležité, aby sme sa o ne dobre starali a prispievali k ich správnej funkcii.

Prezradíme vám bežné zvyky, ktorých sa ľudia najčastejšie dopúšťajú a ani pritom netušia, že postupom času môžu tieto činnosti spôsobiť vážne poškodenie obličiek. Vyhnite sa im a vaše telo sa vám poďakuje vitalitou a zdravím!

1. Pijete málo vody
Pitie čistej vody je najmä pre tento orgán nesmierne dôležité. Práve spomínaná filtrácia krvi a odstraňovanie toxínov je najdôležitejšou funkciou obličiek. Práve ich vyplavovaniu treba pomôcť pitím čistej vody počas celého dňa. So zvyškom práce si poradia sami.

2. Príliš veľa soli v strave
Naše telo potrebuje sodík pre správne fungovanie, no jeho nadbytok môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a škodí i obličkám. Dávajte si na príjem soli v strave pozor! Nejde pritom len o samotné solenie. Soľ sa vyskytuje i vo výrobkoch, ktoré kupujete, nehovoriac o jej množstve v polotovaroch.

3. Odkladanie WC
„Keď príroda volá“, treba ju poslúchnuť. Neodďaľujte potrebu močenia aj v prípade, že ste veľmi zaneprázdnení. Môžete tak škodiť svojim obličkám. Zadržiavanie zvyšuje tlak v močovom mechúre, čo môže viesť k ich zlyhaniu, prípadne ku vzniku obličkových kameňov a inkontinencii. Počúvajte svoje telo!

4. Priveľa cukru
Podľa vedeckých štúdií ľudia, ktorí konzumujú viac ako dva sladké nápoje denne, majú vyššiu pravdepodobnosť neskoršej prítomnosti bielkovín v moči. Tie sú okrem možnej infekcie močových ciest prvým príznakom toho, že vaše obličky nepracujú tak, ako by mali.

5. Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov
Stravovať sa zdravo a prijímať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia je veľmi dôležité pre správnu funkciu nášho organizmu, vrátane obličiek. Nedostatok mnohých vitamínov či minerálov môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov, a to najmä pri deficite vitamínu B6 a horčíka.

6. Jete príliš veľa živočíšnych bielkovín
Nič by sa nemalo preháňať, a to platí aj pri konzumácii potrebných bielkovín. Ak však prekročíme dennú odporúčanú dávku, môžeme si koledovať o zápchu, nakoľko žalúdok nestíha tráviť nadmerné množstvo proteínov,ak strava nie je dostatočne vyvážená a vynechávate potrebné sacharidy a vlákninu.Obzvlášť nadmerný príjem živočíšnych bielkovín, napríklad červeného hovädzieho mäsa, zaťažuje metabolizmus a obličky musia vynaložiť viac práce, čo môže v budúcnosti viesť k ich poškodeniu.

7. Spánkový deficit
Všetci vieme, aké dôležitý je pre náš organizmus dostatok spánku. Ak ho nemáme, skôr či neskôr sa to podpíše pod mnohé ochorenia. Počas noci totiž dochádza k regenerácii poškodených tkanív, vrátane tých obličkových. Doprajte telu čas na uzdravenie!

8. Lieky proti bolesti
Veľmi veľa ľudí stále siaha po liekoch proti bolesti aj napriek tomu, že majú k dispozícii množstvo prírodných liečiv, ktoré sú veľmi účinné. Nadmerné užívanie analgetík však môže spôsobiť vážne poškodenie nielen pečene, ale aj obličiek.

9. Konzumácia alkoholu
Dať si za deň pohárik vína alebo piva je dokonca zdraviu prospešné. Nie však pri väčšom množstve! Treba si uvedomiť, že alkohol je toxín, ktorý výrazne zaťažuje dôležité orgány – pečeň a obličky.

10. Fajčenie
Cigaretový dym plní telo škodlivinami a obličky musia logicky vynaložiť veľmi veľa práce na jeho následné prečistenie. Fajčenie navyše bráni správnemu prúdeniu krvi, čo by mohlo obličky poškodiť. Skoncovanie s týmto zlozvykom vedie k obnove zdravia a znižuje záťaž orgánov, ktoré pod vplyvom fajčenia nedokážu dostatočne správne fungovať.

(zdroj: www.medic.com)

Pekný deň prajeme 🙂

 

author: fittcoutur

Comment
0

Leave a reply