Blog
22
06
2016

Správne držanie tela

Snažili sme sa preložiť štúdiu, ktorú sme v priebehu dnešku zverejnili, pretože ju považujeme za veľmi poučnú, v našich končinách málo dostupnú a v prvom rade dôležitú pre vaše zdravie !!!

Technologickým pokrokom k väčším bolestiam chrbta a väčšiemu ohnutiu krčnej chrbtice.
Od zvierat sa líšime v mnohých smeroch. Zatiaľ čo pri štvornohých zvieratách je chrbtica len určitou klenbou, náš vzpriamený osový orgán je neustále atakovaný silou gravitácie, s čím je spojená funkcia celého nášho tela. Nehovoriac o našej schopnosti podliehať civilizačným chybným návykom. Jedným z nich je aj náš technologický pokrok, ktorý nám na jednej strane tak pomáha a na strane druhej nás doslova zabíja. Áno, hovoríme o počítačoch, tabletoch a mobiloch, ktoré urobili pre naše telá za posledných 10-15 rokov takú kostrovú škodu, že sa človek nestačí diviť. Bohužiaľ každý z nás je toho príkladom. Veľa ľudí aktívne pracuje na počítači, alebo sedí za pracovným stolom dlhú dobu počas dňa.

Každodenné fakty sú alarmujúce!! Ľudia trávia každý deň v priemere 2-4 hodiny tým, že ich krk je ohnutý, keď sledujú svoje textové správy na mobile, tablete alebo notebooku. To je 700 až 1400 hodín ročne. Priemerná dospelá hlava váži 5-6 kg, keď je v zvislej alebo neutrálnej polohe. Každopádne, vzhľadom na gravitáciu sa s ohybom hlavy dole stáva ťažšia a ťažšia.
Štúdie zistili, že ohýbanie hlavy na 60 stupňov, keď si chcete zlepšiť pohľad na váš počítač, tablet alebo mobil, zvýši tlak na vašu krčnú chrbticu až na cca 30kg. To už je také ťažšie malé 7-8 ročné dieťa. Stále častejšia strata prirodzeného zakrivenia krčnej chrbtice vedie postupne k zvýšenému preťažovaniu krčnej chrbtice, čo však ovplyvňuje chrbticu ako celok. Nejde len o pohyb vpred, ale aj o pozíciu hlavy do úklonu, keď si napr. hlavou podkladáme telefón alebo sa pozeráme na monitor zo strany, má nepríjemné dôsledky a to postupným vychyľovaním celého osového systému. Nemusí tiež ísť o veľký ohyb krku. Nakláňanie hlavy ,,zanedbateľných´´ 15 stupňov vytvára 12 kg tlaku na našu chrbticu, 30 stupňov sa môže rovnať 20kg tlaku, 45 stupňov pridáva silu tlaku 25 kg.

Tieto zistené fakty nám znova dokazujú, ako dôležité je optimálne držanie tela a ako fatálne môže byť dlhodobé opakovanie chyb. Držanie tela ovplyvňuje mnoho ďalších vecí, vašu psychiku, činnosť mnohých vnútorných orgánov, vaše dýchanie. Zaujímavé sú aj štúdie, ktoré dokazujú, že dobré držanie tela zvyšuje testosteron a serotonín(hormón, pozitívne ovplyvňujúci náladu) v tele, a tiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Správne držanie tela je dokonca spojené s osobnostnými črtami, ako je pozitívny prístup k životu a dobrá nálada. Nesprávne držanie tela býva spojené s radou zdravotných problémov, vrátane bolesti hlavy a mnohých neurologických problémov, depresií, zápchami a srdcovými chorobami Predovšetkým si spôsobíte bolesti, ktoré sa môžu stať chronické a všetko môže skončiť až na operačnom stole.
Takže technologický pokrok je úžasná záležitosť, ale z hľadiska vývoja človeka sa z nás pomaličky stávajú zasa opice. Nedávno sme v športových správach videli nový šport, opičí beh, kde pretekári šprintujú po štyroch. Športovec z jednej zemi z Ázie si pochvaľoval, ako sa šport dostáva do módy a pretekárov je stále viac. Povedali by sme, že to nebude dlho trvať a karta sa obráti a módne bude behať po dvoch. Je nemožné zabrániť technologickému pokroku, ale musíme si uvedomiť ako každý deň ovplyvňuje naše držanie tela naše zdravie . To súčasné veľmi ovplyvňuje aj naše športové aktivity, keď ani cielene nemusíme robiť určité pohyby v zásade zle, ale často si neuvedomíme mnoho vecí, ktoré ovplyvňujú naše telo a následne aj naše cvičenie.

Takže snažte sa zmeniť to, čo robíte celý deň, zmeňte polohu v ktorej pracujete na PC v práci či doma. Zmeňte polohu hlavy, pri ktorej píšete textové správy na mobile. Vždy je riešenie a navyše môžete robiť aj 2 pozitívne veci naraz(viď fotka v komentári). Snažte sa viac premýšľať, ako, čo a prečo keď niečo robíte. Zmeňte vaše držanie tela a váš pohyb a zmeníte aj vás život.

author: fittcoutur

Comment
0

Leave a reply