Blog
22
06
2016

Vaše telo nie je stroj

Že Vaše telo nie je stroj? Práve naopak, presvedčte sa sami !!
Opíšeme Vám to na príklade metabolizmu (ktorý je len jeden z mnohých zložitých procesov, ktoré zabezpečujú správny chod Vášho tela.Metabolizmus si treba predstaviť ako “stroj” so stovkami ozubených koliesok, ktoré by sa mali krútiť správnym smerom i správnou rýchlosťou (rovnováha) . Čím viac sa experimentuje, tým viac sa metabolizmus poškodzuje (vyhorenie, poškodenie), čo vedie najmä k hormonálnej nerovnováhe. Potom tieto ozubené kolieska sa buď zastavujú, alebo točia úplne opačným smerom (niekedy aj úplne odpadnú). Pozitívne a dlhodobé zdravotné, estetické a iné výsledky je možné dosiahnuť iba vtedy, keď sa všetky kolieska točia správnou rýchlosťou aj správnym smerom.

Ale čo ak došlo v priebehu života až k poškodeniu metabolizmu? Ako dlho môže trvať jednej osobne opraviť svoj poškodený metabolizmus?
Na túto otázku jednoznačne odpovedať nevieme.
Až neskôr, keď bude úplne bežné o sebe zbierať rôzne informácie (dosiahnete to tým, že budete vnímať svoj organizmus) až potom je možné vedieť presnejšie identifikovať štádia poškodenia metabolizmu a cestu, ktorú treba absolvovať v záujme jeho opravy. Lenže niektoré metabolické poškodenia sa už opraviť nedajú (napríklad diabetes), preto s experimentovaním, nevedomosťou a hlavne nesprávnym prístupom k svojmu telu nie je dobré preháňať a nevenovať mu pozornosť.

Aby sme sa vrátili k základnej myšlienke tohto príspevku, ľudské telo je niečo ako stroj. K reálnemu stroju musíme pristupovať s opatrnosťou a riadiť ho tak, že rôzne gombíky stláčame v správnom poradí i v správnom čase. Lenže ľudské telo je ďaleko komplikovanejšie ako mechanický stroj a predsa mnohí ľudia k jeho ovládaniu pristupujú nezodpovedne a ľahostajne. Riadia sa ,,sedliackym,, rozumom a dogmami, ktoré im v ich hlavách vyformovalo prostredie alebo média.
Lenže ak stláčate hocijaké gombíky v hocijakom čase a v hocijakom poradí bez premýšľania (výživa väčšiny ľudí), nemôžete sa potom čudovať, že vám to vybuchuje, nefunguje a Váš stroj sa zadrháva (nadváha, podlomené zdravie, poškodený metabolizmus).
Informovanosť dnes vyhráva 🙂
Pekný deň praje FITTctr 🙂

 

 

author: fittcoutur

Comment
0

Leave a reply